Testosteron dawkowanie, zastosowanie, opis leku

Łączne przyjmowanie z hormonem adrenokortykotropowym lub kortykosteroidami może nasilać powstawanie obrzęków. Stosowanie testosteronu bez kontroli lekarza wpływa negatywnie na płodność oraz zwiększa ryzyko zatorów i zakrzepów. Narażona jest również psychika – u osób stosujących sterydy anaboliczne może pojawić się depresja lub nagłe ataki agresji.

Testosteron – badanie, normy, za wysoki, za niski. Jak podnieść poziom androgenu?

Testosteronu nie powinni stosować pacjenci cierpiący na raka prostaty lub łagodny rozrost gruczołu krokowego, nowotwory wątroby, raka sutka (w przypadku mężczyzn), nerczycę oraz ze zbyt wysokim stężeniem wapnia we krwi. Warto podkreślić, że każdy mężczyzna jest inny i przyczyna niskiego poziomu testosteronu może być indywidualna. Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem, który na podstawie odpowiednich badań dokładnie zdiagnozuje przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie [4-6]. Stosowanie leku jest przeciwwskazane u osób z nadwrażliwością na testosteron, z zespołem nerczycowym oraz w przypadku podejrzenia bądź zdiagnozowania raka gruczołu krokowego lub piersi.

Ekspert medyczny artykułu

Schorzenie to musi być potwierdzone dwoma niezależnymi pomiarami stężenia testosteronu we krwi. Dodatkowo, aby uniknąć pomyłki wywołanej zmiennością wyników w różnych laboratoriach, badania stężenia testosteronu powinny być wykonywane w jednym miejscu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzi więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Testosteronum Prolongatum – wskazania

Wytwarzany jest przez komórki śródmiąższowe Leydiga w jądrach pod wpływem hormonu luteinizującego, ale także w niewielkich ilościach w korze nadnerczy, jajnikach (jest on również potrzebny kobietom) czy łożysku. Jest on hormonem androgenicznym, czyli odpowiadającym za męskie cechy organizmu (z języka greckiego androgen oznacza „czyniący mężczyznę”). Objawem przedawkowania testosteronu są częste i długotrwałe erekcje, zwiększenie masy ciała, drażliwość, nerwowość.

Trzeciorzędowych cech płciowych, czyli pojawienie się zarostu na twarzy i owłosienia w miejscach intymnych, dojrzewanie plemników, pobudzenie rozwoju gruczołu krokowego, zmiana barwy głosu na grubszy, uwydatnienie się tzw. Chrząstki tarczowatej krtani, zwiększenie masy mięśniowej oraz jej charakterystyczny dla mężczyzn rozkład. Testosteron jest hormonem, czyli związkiem wytwarzanym przez układ hormonalny, który wpływa na funkcjonowanie innych tkanek organizmu. U mężczyzn testosteron wykazuje działanie androgenowe, czyli warunkuje męską budowę ciała, rozwój pęcherzyków nasiennych, prącia, moszny, gruczołu krokowego oraz pobudza dojrzewanie plemników. Poza tym działa także anabolicznie – zwiększa akumulację białek, masę mięśni szkieletowych, aktywność gruczołów łojowych oraz podnosi stężenie cholesterolu we krwi.

  • Wszystkie preparaty zawierające testosteron są dostępne tylko i wyłącznie na receptę.
  • Wskazaniem do stosowania jest  zespół pokastracyjny, a takźe niedobór androgenów objawiający się obniżoną mineralizacją kości, zaburzeniem snu, metabolizmu tłuszczów, składu ciała, zmianami nastroju i obniżoną sprawnością intelektualną.
  • Testosteron nie jest skuteczny w leczeniu niepłodności, która nie jest spowodowana hipogonadyzmem.
  • Takie preparaty znajdują zastosowanie pomocniczo w przypadku m.in.
  • Obok spadku poziomu wapnia, drażliwości, stanów lękowych, uderzeń gorąca, zmian wagi, pojawić może się również suchość pochwy.
  • Hormony te oddziałują na elastyczność pochwy, w tym na produkcję śluzu.

Wskazaniem do stosowania Testosteronum prolongatum jest terapia zastępcza w leczeniu hipogonadyzmu męskiego, w sytuacji, gdy niedobór testosteronu został potwierdzony przez objawy kliniczne, a także badania biochemiczne. U sportowców leczonych testosteronem wyniki w testach antydopingowych mogą by dodatnie. Stosowanie testosteronu jako środka dopingującego może by przyczyną groźnych działań niepożądanych. Przed rozpoczęciem stosowania leku Testosteronum Prolongatum Jelfa należy omówi to z lekarzem lub farmaceutą. Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, podejrzenie lub rozpoznanie raka gruczołu krokowego albo raka piersi.

Po 14 dniach od wstrzyknięcia Testosteronum prolongatum osiąga pełne działanie, natomiast efekt lecznicy wygasa po 7-10 dniach od zakończenia podawania. Metabolizowany jest natomiast w wątrobie, do postaci 17-ketosteroidowych, które następnie są wydalane z kwasem glukuronowym lub siarkowym. Estry testosteronu po podaniu domięśniowym zawiesiny olejowej wchłania się powoli.

Jeżeli nie uda musię z Tobą połączyć, podejmie kolejne 2 próby. W razie niepowodzenia powiadomimy Cię SMS-em jakzrealizować poradę. Farmaceuta, doktor nauk farmaceutycznych, aktualnie naukowiec pracujący w firmie biotechnologicznej. Autor 18 publikacji naukowych z zakresu farmacji stosowanej i chemii organicznej. Pracował w kilku aptekach, realizował projekty dla firm farmaceutycznych i biotechnologicznych oraz pisał artykuły popularnonaukowe.

Należy również pamiętać, że zanim pacjent rozpocznie stosowanie Testosteronum prolongatum powinien wykonać szczegółowe badania lekarskie w kierunku wykluczenia rozwijającego się raka gruczołu krokowego. Pacjenci leczeni testosteronem powinni szczegółowo i regularnie przeprowadzać badania gruczołu krokowego i sutków. Badania powinny być wykonywane przynajmniej raz w roku, a w przypadku starszych pacjentów oraz pacjentów obciążonych większym ryzykiem, jak czynniki rodzinne i kliniczne przynajmniej dwa razy. Testosteronum prolongatum ma działanie anaboliczne, wywołuje rozrost mięśni szkieletowych, zwiększa gęstość mineralną kości, pobudza wytwarzanie erytropoetyny w nerkach i zwiększa poziom hemoglobiny.

W niektórych sytuacjach, lekarz może zalecić częstsze podawanie leku. Do nadużywania testosteronu dochodzi w przypadku stosowania dawek przekraczających dawkę zalecaną w danym przypadku https://bikramyoga.com/sterydy-prawnicze-w-legalnej-grze-kiedy-s/ lub w skojarzeniu z innymi steroidami anaboliczno-androgennymi. Należy pamiętać, że Testosteronum prolongatum nie jest zalecany w przypadku dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *